Książnica lubartowska

Biblioteka 2.0 - usługi biblioteczne z wykorzystaniem technologii i narzędzi Web 2.0
From: AgaK, 1 month ago





SlideShare Link

czwartek, 18 grudnia 2008

Lubartów dzisiaj

Lubartów dzisiaj
Lubartów to miasto leżące 24 km od Lublina nad rzeką Wieprz. Pierwotnie nosiło nazwę Lewart. Bardzo dużo zawdzięcza dwóm możnym rodom – Firlejom i Sanguszkom. Pierwszemu - swe początki; drugiemu dalszy rozwój i zmianę nazwy miasta na dzisiaj funkcjonującą.

Malowniczo położony Lubartów ma się czym chwalić zarówno jeśli chodzi o okoliczną przyrodę jak i zabytki w samym mieście. Swój podziw dla tego miejsca pięknie wyraził w słowach hymnu jego autor

- O, Ziemio Lubartowska,
W piosenkach naszych trwaj!
Tyś taka jest urocza
Jak bzy, jak wiosna i maj.

Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Pałacu Sanguszków z XVIII w. Jego fundamenty stawiali jeszcze Firlejowie. Liczne zmiany właścicieli, wojny, pożary nie służyły zabytkowi. Dziś swą siedzibę znalazło w nim Starostwo Powiatowe. Nazwisko Sanguszków pojawia się również przy okazji zwiedzania Kościoła pw. św. Anny. Byli fundatorami tej wspaniałej świątyni z pierwszej połowy XVIII w. W prawej nawie znajduje się epitafium z sercami Pawła K. Sanguszki i jego żony - Barbary z Duninów Sanguszkowej. Także Klasztor oo. Kapucynów z lat 1737-1741 zawdzięcza swe powstanie tej rodzinie. Wybudowany został zgodnie za zasadami kapucynów. Jest to budowla jednonawowa, barokowa, oszczędna w bryle i dekoracjach. Charakterystyczna elewacja przyklasztornego kościoła nawiązuje w swej stylistyce do kościoła kapucynów w Rzymie. Ozdobą jego wnętrza są osiemnastowieczne płótna ołtarzowe, autorstwa Szymona Czechowicza.
Jak w większości miast w tym regionie znajdziemy w Lubartowie liczne ślady żydowskiej historii. Do drugiej wojny światowej Żydzi stanowili ponad 50 % mieszkańców miasta. Niestety dziś znajdziemy tu tylko pozostałości jednego z cmentarzy.
Warto też zajrzeć 9 km od Lubartowa do Kozłówki gdzie znajduje się wspaniały kompleks pałacowy Zamoyskich.
herb
Położenie: 51° 28' N - 22° 36' E
Ludność: 23 010
Obszar:13,91 km kw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz